Northwest Georgia Skills Challenge

For event information, connect with either of these two Northwest Georgia Skills Challenge contacts.

Marshall Jones
Duffey Southeast, Inc.
(904) 861-0931
mjones@duffeyse.com
Tim Hobbs
AGC Georgia
(678) 298–4122
hobbs@agcga.org
 
Recap from this region's Skills Challenge event

Host Contractor: Duffey Southeast, Inc.
 

Sponsor Form to Come


November 7, 2024 at 8:30 am
Coosa Valley Fairgrounds
69 Church Street, NW
Rome, GA 

_______________________________________________

2024 Northwest Georgia Skills Challenge Information   

_______________________________________________


Congratulations to the 2023 Northwest Georgia Skills Challenge winners!

*indicates a student qualifying to advance to the SkillsUSA Georgia State Leadership and Skills Conference (SLSC) at the Georgia World Congress Center in February 2024. Only students who are within this event's region are allowed to qualify for state. In some instances, students from schools outside of this region's "home" schools won top honors at this event, thus students placing lower than 1st, 2nd, or 3rd place at this day's event were then eligible to earn qualifying positions. 

Alliance Cup Winner - Chattooga High School

Blueprint Reading
1st - Chattooga High School - Kiera Quinn
2nd - Carrollton High School - Cole Honea
3rd - Chattooga High School - CarolAnne Cash

Carpentry
* 1st - Calhoun High School - Evan Reeves
2nd - Adairsville High School - Damian Martin
3rd - Chattooga High School - Kason Elsberry

Electrical
1st - Armuchee High School - John Thomas
2nd - Chattooga High School - Michael Bonds
3rd - Gordon Central High School - Jayden Sibley 
 
Masonry
* 1st - Adairsville High School - Oliver Flores
* 2nd - Gordon Central High School - Jeffrey Fraire
* 3rd - Carrollton High School - Darwin Arias
Plumbing
1st - Harris County High School - Joey Gibbs
2nd - Adairsville High School - Wade Griffin
3rd - Chattooga High School - Raeden Sumner
* Adairsville High School - Natalie Wade
 

Team Build
1st - Lee County High School - Dylan Arnold, Brock Donely, Phong Lam, and Quirin Rudolf
2nd - Gordon Central High School - Wesley Garcia, Justin Johnson, Eisen Vicente and Landon Timms
3rd - Haralson County High School - Kyle Bacon, Bryson Boswell, Jaxon Cochran and Cole Holcombe

TeamWorks
Chattooga High School - Jimmy Abernathy, Lane Bridges, Zayden Cook and Mason Majors

Welding
1st - Cedartown High School - Zeb Hodgins
2nd - Cedartown High School - Jayden Sanders
3rd - LaFayette High School - Braden Davis